Hudba 10/2014

Monika Klimáčková

 

Christina Perri

Head or Heart

Warner Music

„Tvoje slová v mojej hlave, nože v mojom srdci / Postavil si ma a ja som sa potom rozpadla / Pretože som iba človek…“ spieva americká speváčka a skladateľka v prvom singli Human z aktuálnej dosky. Emotívny song naznačuje, že aj tentoraz Christina Perri podľahla emotívnym baladám, ktoré pristanú jej náture aj hudobnému prejavu. Na svojej druhej štúdiovke sa s vysokým nasadením snažila potvrdiť úspech debutu Lovestrong z roku 2001 a jej pekne zafarbený hlas dodáva novým piesňam nádych melanchólie, tak ako v prípade skladby A Thousand Years, ktorá sa objavila v záverečnej časti Twilight ságy. Dvadsaťosemročná tetovaná kráska poslucháčov oslovuje rozmanitými piesňami: druhý singel Burning Gold vsádza na chytľavú melodiku, skladby Run či Shot Me in the Heartsú podobne ako Human nasiaknuté boľavo-dojímavým vyznaním z nešťastnej lásky. Takmer všetky piesne súvisia s citovými vzplanutiami, s ktorým sa stotožní nejedna poslucháčka.

 

George Michael

Symphonica

Universal

George Michael si dal vskutku načas – medzi jeho aktuálnym hudobným počinom a tým predchádzajúcim (Patience) uplynulo desať rokov. Našťastie však nestratil nič zo svojho šarmu. Predstavuje prevažne živé verzie piesní z jeho Symphonica Tour 2011 – 2012. Poslucháč si vychutná šesť jeho starších songov, ostatné tvoria coververzie. S nahrávkou mu v štúdiu vypomáhal americký producent Phil Ramone a spolupráca s Georgom Michaelom patrila medzi jeho posledné (zomrel v marci 2013). Páni odviedli dobrú prácu, piesne jedna za druhou sa plavia v pokojnom tempe a melancholickou atmosférou s podmanivým spevom sa dostávajú až celkom pod kožu. Britský spevák svojím prejavom ešte stále dokáže úžasne strhnúť a so symfonickým sprievodom dokonale harmonizuje. Album Symphonica je ako nežné pohladenie, nájdete v ňom spomienky, dojatie, lásku i vieru v magickosť prítomného okamihu.

 

Linkin Park

The Hunting Party

Warner Music

Šiesta štúdiovka americkej nu-metalovej kapely sa vracia k údernému zvuku, akým sa prezentovala na počiatku svojej hudobnej kariéry. Na debutovej doske Hybrid Theory skombinovala rôzne štýly a rovnako tak urobila i v prípade aktuálneho počinu The Hunting Party.Na jeho dynamike a celkovom dojme sa podieľali aj zaujímaví hostia – gitarista Tom Morello z Rage Against the Machine, Daron Malakian zo System Of A Down alebo Page Hamilton z alternatívne metalových Helmet.Prvou singlovkou sa stala skladba Guilty All The Same, v ktorej si zarapoval Rakim, člen dua Erik B & Rakim. O niečo hlučnejšia je punková skladba War či príjemne gradujúca Mark The Graves. Linkin Park svojimi dvanástimi kúskami skalným fanúšikom ulahodia. Ale trochu sa nám cnie za hitmi Numb, Crawling či In The End…

 

Tiësto

A Town Called Paradise

Universal

Holandský hudobník, DJ a producent tanečnej elektronickej hudby roztancuje na počkanie. Vďaka tomu sa stal najbohatším muzikantom vo svojom obore. Tijs Michiel Verwest, kedysi známy ako DJ Tiësto, v súčasnosti vystupuje pod menom Tiësto a novinkou A Town Called Paradise opäť zaútočil na vrchol svetových hitparád. Na albume spolupracoval s vychytenými DJ-skými kolegami (Hardwell, Firebeatz, Krewella, Sultan & Shepard) a zostavil aj zaujímavý spevácky zoznam hostí. Okrem Matthewa Komy v piesni Wasted si na albume zaspievali aj švédske duo Icona Pop, novozélandská speváčka Ladyhawke, Zac Barnett z rockovej kapely American Authors či britský spevák Christian Burns, s ktorým Tiësto pred siedmimi rokmi natočil veľký hit In The Dark. Piatou autorskou kolekciou štyridsaťpäťročný hudobník potvrdil svoju kráľovskú pozíciu na tanečnej scéne.