Kino 10/2014

Tomáš Szmrecsányi

 

Láska na vlásku

Rozprávky nie sú len pre deti, naopak, môžu byť poučné aj pre dospelých. A to aj príbehy o láske. Život nám totiž neraz prinesie do cesty situácie, ktoré presahujú hranice ľudskej fantázie. V dobrom aj v zlom. Najnovšie sa do sveta rozprávok vydala režisérka a scenáristka Mariana Čengel Solčanská, presnejšie na nemenovaný kráľovský hrad, na ktorom sa cíti princ Matej ako väzeň. Otec ho prinútil zasnúbiť sa s princeznou Beatrix, ktorú nemiluje. Matej však využije stretnutie s tulákom Tomášom, jeho dvojníkom. Chlapci si vymenia šaty a dohodnú sa, že si na jeden deň vyskúšajú život toho druhého. Ráno Mateja neprávom obvinia z krádeže a uväznia. Tomáš zostáva na hrade, ale nik mu neverí, že nie je princ. Obaja mladíci sa musia postaviť zoči-voči svetu, ktorý nepoznali, dospieť a naučiť sa niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Odmenou im bude skutočnosť, že nájdu pravú lásku.

 

Dom kúziel

Vyberte sa do čarovného sveta tvorcov animovaných hitov (Jeremy Degruson, Ben Stassen), kde vás i vaše ratolesti čaká opustený kocúrik Hrom, ktorý sa jedného dňa ocitne v tajuplnom dome starého kúzelníka. Milé zvieratko postupne zisťuje, že budovu obývajú aj nevšedné bytosti zo sveta fantázie. Avšak nemusí mať strach, lebo tí ho vľúdne prijmú medzi seba. Pravda, nájdu sa aj takí, ktorých príchod nezvaného hosťa vôbec neteší. Situácia sa ešte zhorší, keď sa im do života začne miešať kúzelníkov chamtivý synovec. Keďže ohrozuje dom i jeho obyvateľov, vymyslí kocúrik skvelý plán, aby s pomocou nových kamarátov Dom kúziel raz a navždy zachránil…

 

Čo s láskou

Hovorí sa, že človek na prvú lásku nikdy nezabudne. Nuž, do veľkej miery to platí. Otázne však je, či prvá láska je aj osudová a či má právo zasiahnuť do života „svojich obetí“ o mnoho rokov neskôr? Odpoveď na túto otázku hľadá aj režisér Michael Hoffman. Jeho príbeh začína v roku 1984, kedy Amanda (Michelle Monaghan) a Dawson (James Marsden) boli spolužiakmi na strednej škole, pochádzali z odlišných sociálnych pomerov, no napriek tomu medzi nimi vznikla osudová láska. Meštiacka spoločnosť im však dopriala. Amanda odišla na vysokú školu a Dawsona po tragickej autonehode zavreli do väzenia. Nevideli sa celé štvrťstoročie, až kým sa nestretli na pohrebe spoločného priateľa Tucka. Dawson žije sám, Amanda je vydatá matka troch detí. Jej vzťah s manželom alkoholikom, poznačený smrťou malej dcérky, však stroskotal. Príležitosť zmeniť doterajší život je na dosah ruky… Ale dá sa prepísať minulosť? Je láska to najcennejšie, čo môže človek darovať?

 

Stratené dievča

David Fincher, majster thrillerov a drám, sa najnovšie pustil do filmu podľa románu Gillian Flynnovej. Vznikla tak kriminálno-psychologická dráma s mnohými prekvapeniami. Všetko sa točí okolo Amy (Rosamund Pike), ktorá sa stratila v deň 5. výročia svadby s Nickom (Ben Affleck). Zúfalý manžel organizuje rozsiahle pátracie akcie a snaží sa robiť všetko, aby sa jeho žena našla. Paralelne prebieha policajné vyšetrovanie. Lenže všetky stopy, nájdené dôkazy a svedectvá blízkych ukazujú práve na Nicka. Kto vlastne je? Trpiaca obeť zločinu, alebo cynická obluda, ktorá políciu vodí za nos? Znepokojivých otázok pribúda a odpovede chýbajú. Nick dobre vie, že keď sa Amy alebo jej únosca nenájdu, možno celý život strávi za mrežami. Pokiaľ nemá Amy skutočne na svedomí…

 

Nezabudnite ani na DVD a BD novinky!

10 pravidel jak sbalit holku – Marek je chalan, ktorý žije vo vlastnom vesmíre. Až do momentu, kým nestretne osudovú ženu. Aby ju získal, absolvuje kurz ženskej psychológie.

Godzilla – Najnovší príbeh o legendárnom monštre, ktoré môže byť katom i záchrancom ľudskej civilizácie, dokáže osloviť mužov aj ženy.

Na hrane zajtrajška – Ženy bojovníčky? Prečo nie. Takou je aj odvážna Rita, ktorá pomôže Cageovi bojovať proti mimozemšťanom, ako aj vyrovnať sa s tým, že po smrti vždy ožije.

Vládkyňa zla – Snímka o doposiaľ nespracovanom príbehu zlej kráľovnej z klasickej rozprávky Šípková Ruženka. V hlavnej úlohe s diabolskou Angelinou Jolie.