Kolumbia – Nedotknutá magická realita

Kolumbia, fascinujúca, neobjavená, autentická krajina, tvorí bránu do Južnej Ameriky, je svetoznáma svojím architektonickým dedičstvom, výnimočnými historickými a prírodnými zaujímavosťami, vynikajúcou kávou… aj výnimočnými smaragdmi.

 

 

relax kolumbia1Kolumbiu mnohí označujú za zmenšeninu celej Južnej Ameriky, lebo tu nájdete všetko: majestátne hory, jedinečnú prírodu Amazonky, historické mestá, dažďové pralesy, úchvatný oceán… Krajina fascinuje milovníkov prírody neskutočnou biodiverzitou, ktorú ukrýva v päťdesiatich šiestich národných parkoch. V Kolumbii nájdete cez tisícosemsto druhov vtákov, v korunách stromov môžete pozorovať leňochody a vo vodách Tichého oceánu – úžasné veľryby. „Neobjavená perla Južnej Ameriky“ investuje obrovské prostriedky do rozvoja cestovného ruchu a počet zvedavých návštevníkov sa tak každoročne zvyšuje. Keďže vláda úspešne potlačila činnosť drogových kartelov, krajina je pre turistov bezpečná. V roku 2014 do Kolumbie zavítalo 1,8 milióna medzinárodných návštevníkov, teda približne o milión viac ako pred desiatimi rokmi ich počet každým rokom pravidelne rastie o cca 10%. Zlepšuje sa aj turistická infraštruktúra, budujú sa nové hotely, vrátane luxusných zariadení, ktoré uspokoja aj najnáročnejšiu klientelu.

 

Hlavné mesto Bogota

Väčšina návštevníkov Kolumbie pristane na letisku El Dorado v Bogote, dynamickom hlavnom meste s množstvom skvelého kultúrneho (ale i nákupného) vyžitia, ktoré nemôžete vynechať. Prejdite sa po farebnej štvrti La Candelaria. vychutnajte si niektoré z múzeí, predovšetkým jedinečné múzeum zlata „Museo de Oro“ – všetky jeho exponáty sú originálne a jeho zbierka sa považuje za najvýznamnejšiu svojho druhu na svete. Umelecké duše ocenia múzeum známeho umelca Fernanda Botera a za návštevu stojí aj hlavné námestie Plaza de Bolívar s katedrálou či neďaleký prezidentský palác. Ak si Bogotu chcete pozrieť ako na dlani, stačí sa vyviezť lanovkou na horu Monserrate. Ponúka fascinujúci pohľad vo dne i v noci a je ideálnym miestom na prechádzku. Ak by ste chceli vyraziť aj do okolia mesta, veľmi obľúbený je poldenný výlet do soľnej jaskyne „Catedral de Sal Zipaquirá“. No a, samozrejme, nezabudnite na kávičku v miestnej kávovej sieti Juan Valdez Cafe a tiež na návštevu kultovej reštaurácie Andrés Carne de Res, ktorej atmosféru jednoducho treba zažiť.

 

relax kolumbia3Kávová kultúra

Milovníci kávy si môžu naplánovať výlet do oblasti hôr a pestovania kávy tzv. „Coffee triangle“, zaradenej do zoznamu UNESCO. Nachádza sa asi tridsať minút letu z hlavného mesta. Kolumbia je tretím najväčším producentom kávy na svete a jej káva sa považuje za jednu z najkvalitnejších. Kolumbijčania hovoria, že káva nie je iba nápoj, ale aj národná  kultúra. V regióne kávy, ako stvorenom na ekoturizmus, možno okrem krásnej prírody spoznávať a pozorovať celý proces zberu i spracovania kávy na vlastné oči. Celý zážitok umocňuje ubytovanie na autentických kávových farmách, tzv. fincas. Skvelú voľbu, kde sa možno zoznámiť s kávou neďaleko Bogoty, ponúka aj návšteva farmy Hacienda Coloma, ukončená ochutnávkou rôznych druhov káv. Turisti v kávovom regióne si môžu dožičiť aj množstvo športových aktivít.

 

Karibik a Cartagena de Indias

Kolumbia ukrýva ešte jeden metropolitný skvost: koloniálne mesto Cartagena de Indias (cca poldruha hodiny letu z Bogoty). Leží na pobreží Karibského mora a oplýva neopísateľnou atmosférou, pre ktorú sa stala turisticky najviac navštevovaným mestom Kolumbie. Uličky Cartageny hýria všetkými farbami a na historické pamiatky narazíte na každom kroku. Staré mesto obkolesujú hradby a v novom meste vyrástlo množstvo mrakodrapov, vytvárajúcich fascinujúci kontrast starého a nového. Mesto je skvelou voľbou pre všetkých, čo hľadajú kultúru, gastronomické zážitky, zábavu a romantiku a pre tých, ktorí chcú zažiť pravý Karibik s jeho tyrkysovou farbou vody, má pripravené výlety loďkou – na úžasné koralové ostrovy národného parku Islas de Rosario. Plavba trvá hodinu, pričom možno absolvovať krátky jednodenný výlet, alebo si rezervovať niektorý z rezortov s prenocovaním na ostrovoch. Pobyt na nádherných bielych plážach môže byť skvelou bodkou za dobrodružnou cestou po Kolumbii.

 

relax kolumbia2

Dobrodružná dovolenka

Návštevníci odchádzajú z Kolumbie nadšení. Jej výhodou je aj skutočnosť, že sa môže poučiť z chýb iných krajín, hoci už turisticky vyspelých a môže zvoliť menej masový rozvoj turizmu, a to je v dnešnom svete ojedinelé. Krajina, pokiaľ ide o cestovný ruch, je stále „v plienkach“, ale práve to z Kolumbie robí také špeciálne miesto. Už viete kam pôjdete na najbližšiu dobrodružnú dovolenku? Neváhajte a kontaktujte cestovnú kanceláriu Magic Travel pre viac informácií.

 

Skvelé hotely v Kolumbii

Movich Hotel Cartagena 5*

Moderný dizajnový hotel je umiestnený priamo v historickom centre mesta. Pre hostí je k dispozícii terasa s bazénom na streche hotela, kde si možno vychutnávať jedinečné 360-stupňové panoramatické výhľady na mesto. Steny izieb dekorujú zaujímavé umelecké prvky z koralov.

 

Hotel Casa San Agustin Cartagena 5*

Hotel v samom v srdci starého mesta ponúka skvelú voľbu pre romantické duše. Vytvára unikátnu architektonickú atmosféru zachovaním troch koloniálnych domov a starého akvaduktu. Má 24 izieb a 6 suít s nádhernými dekoráciami v koloniálnom štýle a vonkajší bazén. Jeho súčasťou je reštaurácia Alma s perfektnou karibskou kuchyňou a barom.

 

Charleston Santa Teresa Cartagena 5*

Historický hotel situovaný v blízkosti oceánu ponúka ubytovanie v izbách v tónoch príjemnej bledomodrej farby. Vznikol z pôvodného kláštora, v priestoroch sú zachované mnohé historické prvky, vrátane fresiek na stenách, pričom originálna spoločenská miestnosť našla svoje miesto v priestoroch kaplnky. Úžasná kombinácia modernizmu a histórie.

 

Sofitel Legend Santa Clara Cartagena 5*

Hotel v priestoroch pôvodného kláštora zo 17. storočia ponúka luxusnú reštauráciu a tiež záhradu s originálnymi sochami umelca Botera. Izby majú výhľad na oceán alebo do nádhernej záhrady.

 

Hotel de la Opera Bogota 5*

Je výbornou voľbou pre luxusné ubytovanie priamo v srdci Bogoty, v historickej štvrti La Candelaria. Hotel ponúka dve reštaurácie a spa centrum. Všetky pamiatky hlavného mesta sú v pešej vzdialenosti od hotela.

 

Hacienda San José 5* a Hacienda Castilla 5*

Ak túžite po privátnom ubytovaní v autentickom koloniálnom štýle priamo v regióne kávy, Hacienda San José a Hacienda Castilla sú butikové hotely, situované v blízkosti mesta Pereira v budovách z roku 1888 a z roku 1716. Ich priestory, záhrady a izby pozývajú na zážitok z pravej kávovej kultúry v skvelej symbióze medzi tradíciou a komfortom.

 

Bohdana Jelemenská

foto Bohdana Jelemenská, Procolombia, hotely