Láska padá z neba

 

Predstavte si, že sa rozhodnete pre odvážny skok s padákom, no zmietne vás nečakané tornádo. Prebudíte sa na strome a ste radi, že ste ostali nažive. Okolo vás je len les a počujete šum z vysielačky, no neviete sa spojiť s tým, kto hovorí. Odrazu však zbadáte v diaľke človeka, konečne! Voláte o pomoc, vysoký muž ide k vám, je to vojak, mávate mu, tu som, nech vás dá dole zo stromu, lebo už ozaj nevládzete a potrebujete svoju kávu a minimálne dvojhodinovú masáž. No odrazu zbadáte, že vojak na vás mieri zbraňou, na čiapke červenú hviezdu a vy… ste pristáli v Severnej Kórei.

 

Kórejská dráma. Čo si pod tým predstavíte? V poslednej dobe kórejská pop kultúra expanduje, čo sa týka hudby, ale aj seriálov či filmov. Táto vlna kultúry, ktorú Južná Kórea exportuje, sa v angličtine nazýva hallyu wave. Prelom nastal predminulý rok so seriálom Squid Game (2021), ktorý lámal rekordy sledovanosti na Netflixe, a ten otvoril cestu aj iným kórejským seriálom, tzv. k-drámam (kórejská dráma). Najobľúbenejšie sú tie o láske, poznačené istou dávkou melodramatickosti, silnou love story a postavami, ktoré musia prekonávať prekážky, aby našli svoj (nie vždy) šťastný koniec. Špeciálne miesto tu má aj hudba, ktorá posilňuje emócie postáv. Soundtrack býva rovnako kultový, ako samotná k-drama, pretože ponuku na takéto skladby často prijímajú veľké kórejské spevácke hviezdy. Hovorí sa, že keď sa vám raz zapáči k-drama, už niet cesty späť. Tak poďme na to!

 

Nielen Squid Game

K-dráma má mnoho subžánrov – akčné, romantické, historické, fantasy či rodinné, avšak najobľúbenejšie sú práve tie romantické. Medzi ne sa radí aj seriál Láska padá z neba (nájdete na Netflixe pod anglickým názvom Crash Landing on You). Táto číra k-dráma vznikla v koprodukcii kórejskej spoločnosti Dragon Culture Depot a Netflixu, bola vychválená kritikmi a získala mnoho ocenení. Prečo? Pretože sa zaoberá zaujímavou témou, a to vo svetovom meradle. Všetci vieme, že Severná Kórea ako hádam jediná krajina, je úplne odizolovaná od zvyšku sveta. Nikto, kto tam osobne nebol, nevie, ako to tam presne vyzerá. Vieme, že sú tam pracovné tábory a nehumánne podmienky a čítali sme desivé svedectvá emigrantov zo Severnej Kórey. Vládne tam diktátorský komunistický režim, pričom od rozdelenia Kórey v roku 1948 na dve krajiny sa medzi týmito štátmi rozprestiera demilitarizované pásmo a vládne medzi nimi len krehké prímerie.

 

Biznismenka u komunistov

Yoon Seri (herečka Son Ye-jin) je potenciálnou dedičkou otcovho impéria, avšak vybudovala si aj vlastný biznis s kozmetikou a oblečením Seri’s choice. Má nezastaviteľné pracovné tempo, svojich zamestnancov tak trochu týra (na Vianoce sa pýta, či je niekto z nich kresťan a keď odpovedia nie, povie: „Tak vidíte, načo chcete oslavovať cudzie narodeniny?“). Nazýva sa vyberavou princeznou (ustrice sŕka len s vínom Sauvignon Blanc a aj v michelinských reštauráciách si dáva iba tri sústa jedla a koniec). Keď sa vydá na paragliding, aby odpromovala vlastnú kolekciu športového oblečenia, povie svojmu asistentovi, ktorý ju varuje pred zlým počasím, že bude letieť len vyššie a vyššie… Po tom, čo ju doslova zomelie desivé tornádo, nájde ju severokórejský veliteľ Ri Jeong-hyeok (Hyun Bin), ktorý sprvu pojme podozrenie, že ide o juhokórejskú špiónku. Vzápätí sa spustí naháňačka, pretože Seri začne utekať ako o život. Jeden z vojakov na ňu vystrelí, no našťastie ju netrafí. Seri blúdi lesom, až nakoniec nájde akúsi dedinu v domnienke, že prekročila hranicu naspäť do Južnej Kórey. Odľahne jej, no odrazu sa vypne v celej dedine elektrina a všimne si, že ľudia sú tu inak oblečení, všade visia budovateľské slogany a deti si pospevujú pionierske pesničky. Namiesto, aby sa vrátila, vošla do svojej nočnej mory – ešte hlbšie do Severnej Kórey. Na svoje zdesenie vidí približujúcu sa vojenskú hliadku a už-už sa pripravuje na najhoršie, no vtom ju schmatne čiasi ruka. Veliteľ Jeong-hyeok ju ukryje, aby zistil, s kým to má vlastne dočinenia: či s nepriateľskou špiónkou, alebo len zblúdilou civilistkou, ako mu Seri tvrdí.

 

Sever proti Juhu

Keďže v Severnej Kórei vedia o ničivom tornáde, ktoré zbúralo dokonca aj ostnatý drôt medzi dvomi znepriatelenými krajinami, Jeong-hyeok uverí jej verzii príbehu. Sľúbi, že nájde spôsob, ako ju dostať domov, no dovtedy sa mladá biznismenka musí prispôsobiť tamojšiemu životu. A tak na vlastnej koži zažíva to, čomu sa hovorí kultúrny šok. Zvyknutá na opateru ako v bavlnke nemieni sa vzdať svojich štandardov a má neuveriteľne veľa požiadaviek. Vznikajú z toho humorné situácie, napríklad keď si okolo kade s vodou musí navliecť obrovský igelit, aby jej voda vydržala teplá, či keď si pýta šampón a kondicionér, netušiac, že sa môže tešiť aspoň mydlu… Seri požaduje aj zrnkovú kávu, na čo ju veliteľ odbije, aby nevymýšľala, no neskôr ju predsa len ide zohnať na čierny trh. Ten je v seriáli vykreslený ako raj s podpultovým tovarom, kde sa dá nájsť všetko možné, samozrejme, ilegálne dovezené z juhu. Dedinčanky si tu napríklad kupujú juhokórejskú kozmetiku, ale aj časopisy či domáce spotrebiče. I jedlo je v Severnej Kórei iné a nakoľko sa v juhovýchodnej Ázii stolovaniu prikladá veľká váha, často sú mnohé lákavo vyzerajúce jedlá vyobrazené aj vo filmoch či seriáloch. Stolovanie v Kórei má aj symbolický význam združovania sa – podeliť sa s niekým o jedlo rozložené na mnohých malých tanierikoch má až komunitný význam. Seri bola zvyknutá jesť v najluxusnejších reštauráciách, no v jej novom prechodnom bydlisku je toho na výber žalostne málo. Okrem zopár tradičných kórejských jedál ako kimči alebo rezancová polievka dostane akurát tak varený zemiak v šupke, vajíčko natvrdo či opekanú ryžu s cukrom. A napodiv všetko do seba sprace. Evidentne predtým nemala s kým stolovať, a preto jej nechutilo.

 

Keď sa osudy pretnú

Yoon Seri patrí v Južnej Kórei k elitnej vrstve obyvateľstva. Jej otec vlastní nadnárodnú spoločnosť a keďže je už v dôchodkovom veku, rozhoduje sa, komu predá žezlo. Seri má aj dvoch starších bratov, ktorí medzi sebou ustavične súperia. Kým prvorodený Sejun je detinský a zbrklý, druhorodený Sehyung je chamtivý a vypočítavý intrigán. Kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva – otec oznámi, že jeho nasledovníčkou bude Seri. V Kórei spoločenskú hierarchiu určuje vek, a tak sú z otcovho rozhodnutia všetci riadne v šoku. Keď dcéra po nehode zmizne a začne sa po nej pátranie, vyjde najavo smutná mozaika rodinných vzťahov založených len na majetkoch a peniazoch.

Seri sa v novom prostredí mení. Sama seba nepoznáva, no zároveň akoby si viac vážila všetko, čo má. Nejde tu však o moralizovanie, ale skôr o myšlienku, že keď sme obklopení správnymi ľuďmi, život začne dávať zmysel. Psychológia hlavnej hrdinky je veľmi zaujímavá, postupne sa odhaľuje veľa i z jej minulosti. Prekonala samovražedné myšlienky aj psychické problémy a dokázala nájsť motiváciu ísť ďalej napriek tomu, ako osamelo sa cítila. Vkĺzla síce do svojej roly biznismenky, no akoby stále hľadala pravé šťastie. A to nájde pri veliteľovi Jeong-hyeokovi. Aj on je dieťa z dobrej rodiny. Jeho otec zastáva funkciu riaditeľa severokórejského politbyra, no málokto o tom vie, pretože na rozdiel od Seri svoj spoločenský status nedáva najavo. Jeong-hyeok bol virtuóznym klaviristom, ktorý sa ako protežované dieťa dostal ku štúdiu v Európe, svojej umeleckej kariéry sa však musel vzdať, keď mu zahynul brat pri tragickej nehode. Prebral bratovo miesto v armáde a slúži práve v demilitarizovanej zóne na hranici s Južnou Kóreou. Jeho prioritou sa stane dostať Seri bezpečne naspäť domov, no plány sa im niekoľkokrát zhatia, a tak sú vždy nútení stráviť spolu ešte o trošku viac času. Postupne sa rozdiely medzi nimi stierajú a zažívajú čoraz viac situácií, v ktorých musia držať spolu. Ich stretnutie bolo osudové a vznikne z toho láska. Akokoľvek nereálne môže táto premisa pôsobiť, aj v reálnom živote sa odohrali prípady, kedy sa do seba zamilovali Severo- a Juhokórejčania a robili nemožné, aby mohli zostať spolu. Láska hory prenáša, ako sa hovorí.

 

Všetko má však háčik

A tým nie je len to, že Seri pochádza z Južnej Kórey. Jeong-hyeok má totiž už dohodnutú svadbu s Dan, svojou snúbenicou, ktorá sa po siedmich rokoch práve vracia zo štúdia v Rusku. Dan predstavuje dieťa vysokej vrstvy, akúsi severokórejskú zlatú mládež. Jej matka je excentrickou majiteľkou obchodného domu, ktorá do svojej reči mieša anglické výrazy, lebo sa jej to zdá trendy. Dan je veľmi odlišná od Seri. Chladná a tichá, no zároveň múdra a vyzretá. Do Jeong-hyeoka je zamilovaná už od strednej školy a keď zistí, že on do nej nie, raní ju to a chce sa pomstiť. Spozná však mladého muža, ktorý sa jej predstaví ako Alberto Gu, britský diplomat. V ťažkej chvíli ju podrží a nadviažu priateľstvo, Dan však čoskoro zistí, že jeho pravé meno je Seung-jun, a je to Juhokórejčan, ktorý utiekol do Severnej Kórey, pretože doma ho prenasledujú vymáhači peňazí. Seung-jun totiž celkom náhodou okradol Serinho brata o veľké peniaze.

 

 

Miriam Fulmeková

foto Netflix

 

Celý článok si prečítate vo februárovom čísle MIAU (2023)