New York Strednej Ameriky
Obmýva ho Tichý oceán, pretína ho Panamský prieplav, obýva ho asi milión obyvateľov vrátane príslušníkov indiánskych kmeňov, radí sa k tým najvyspelejším spomedzi hlavných miest Latinskej Ameriky. Má romantickú zátoku s najbohatšou časťou Cinta Costera, má temperamentné staré mesto Casco Viejo, má tropický dažďový prales, má veľmi veľa bohatých a, žiaľ, aj mnoho chudobných obyvateľov. Hlavne z toho dôvodu sa zvykne nazývať mestom dvoch tvárí. Obchody sa tu točia jedna radosť, ekonomika prosperuje náramným spôsobom a týmto ťahá celú krajinu stále dopredu. Životná úroveň obyvateľov je na vysokej úrovni.
Cinta Costera (v preklade pobrežný pás), najbohatší a najznámejší úsek hlavného mesta, sa ťahá od konca starého mesta Casco Viejo až po obchodné stredisko Multicentro na druhej strane zálivu. Táto časť je známa najmä ohromnou koncentráciou mrakodrapov, a práve preto sa jej vraví aj panamský Manhattan. Nachádzajú sa tu významné firmy, medzinárodné spoločnosti, panamské banky, nadnárodné korporácie, honosné hotely, tradičné reštaurácie, exkluzívne podniky, bary, diskotéky, obchodné centrá či strediská spoločenského života. Skrátka, všetko to najlepšie, najdrahšie, s najvyššou kvalitou, akú mesto môže ponúknuť. Na Cinta Costera majú obyvatelia k dispozícii mnoho verejných miest určených na oddych, rekreáciu, prechádzky, relax, či posilňovne na otvorených priestranstvách. Nájdete tam turnaje rôznych športov, tanečné vystúpenia aj športujúcich domácich obyvateľov.
Panama je celosvetovo známa hlavne vďaka svojmu Panamskému prieplavu, o ktorý však musela krvopotne a diplomaticky bojovať celé 20. storočie. Začali ho stavať Francúzi v roku 1880, avšak dokončili ho až Američania v roku 1914 a stal sa ich majetkom na celé storočie. Pod správu Panamy a panamského národa sa oficiálne dostal od 1. januára 2000. Panamský prieplav je úsek dlhý 77 km prechádzajúci Panamskou šijou od mesta Colón na severe až do hlavného mesta Panama City na juhu, spájajúci Atlantický oceán (Karibské more) s Tichým oceánom. Prvá zmienka o možnosti vytvoriť prieplav cez Strednú Ameriku pochádza už z roku 1534 od panovníka Karola V., ktorý povedal, že by uľahčil cestu lodiam s tovarom zo španielskych koloniálnych území do Európy. Turisticky najznámejším úsekom Panamského prieplavu sú plavebné komory Miraflores na okraji hlavného mesta, kam sa dostanete pešo alebo mestskou dopravou z centra. Popíjajúc vychladený drink tam možno obdivovať tovarom naložené mnohotonové tankery pomaly plávajúce prieplavom .
Casco Viejo (nazývané aj Casco Antiguo alebo San Felipe) sa nachádza na samom výbežku do Tichého oceánu v Panamskom zálive. V meste sa zachovali mnohé pozostatky z koloniálneho obdobia 17. storočia, ako napríklad obranný systém múrov a opevnení proti nepriateľským inváziám a pirátskym výpravám či koloniálne budovy španielskeho typu mnohých farieb. Z tých najznámejších spomeňme sídlo prezidenta Palacio de las Garzas, Námestie Simóna Bolívara, Múzeum Panamského prieplavu či najväčšiu koloniálnu katedrálu Basílica Metropolitana de Santa María la Antigua. Casco Viejo patrí k vyhľadávaným turistickým zónam, kde cestovatelia spolu s miestnymi Panamčanmi vytvárajú nezabudnuteľnú a neopakovateľnú atmosféru každý jeden deň, ale hlavne noc. Casco Viejo nikdy nespí. Miestne bary, nočné kluby a hlučné diskotéky spolu s latino hudbou a latino tanečníkmi vyvolávajú nekonečný ošiaľ, na ktorý len tak ľahko nezabudnete. Nájdete tu aj turistické obchody s typickými panamskými suvenírmi či kvalitné tradičné reštaurácie s chutnou panamskou kuchyňou, aj so živou show s tradičným panamským folklórom a červeno-čiernymi tanečníkmi s maskami diablov a démonov na hlavách.
Michal Hertlík
foto traveller & photographer