Aj keď by to nemalo byť zmyslom Vianoc, dobré jedlo a pitie k najkrajším sviatkom roka jednoducho patrí. V spojitosti s dnešnými trendmi uprednostňujúcimi lokálne produkty či nulovú uhlíkovú stopu by bolo fajn myslieť na tieto horúce požiadavky doby aj pri príprave štedrého vianočného či silvestrovského pohostenia. Čo sa sviatočného „pitného režimu“ týka, ponúkame niekoľko tipov na overené domáce značky nápojov.
Kto miluje bublinky, ten ich bude kombinovať s akýmkoľvek jedlom a tešiť sa z ich iskrenia v pohári pri rôznych príležitostiach, aj keď všeobecne platí, že sekty sa výborne hodia ako prípitok či radostný aperitív zahajujúci akékoľvek sviatočné hodovanie pri stole. Nezhrešiť proti etikete znamená vsadiť na istotu menom Hubert de Luxe. Odborníci považujú tento vychýrený sekt za „univerzál medzi vínami“. Hodí sa totiž ako prípitok, ku hlavnému jedlu alebo k dezertu – tým skôr, že dnes už existuje aj v ružovej verzii. Hubert de Luxe je istým spôsobom fenomén. Ide totiž o najpredávanejšie víno pod jednou značkou u nás. A najviac sa Hubertu de Luxe predá v závere každého roka – až dve tretiny celkovej ročnej produkcie padnú na predvianočné a vianočné obdobie, čo je zhruba jeden milión fliaš! Neuveriteľné!!
Hubert de Luxe je na Slovensku nabetón najobľúbenejší sekt. Pijú ho nielen staršie, ale aj mladšie generácie. A čo je udivujúce, chutí rovnako mužom aj ženám, a to napriek zaužívaným vyhláseniam zo strany mužov, že tento sekt kvôli svojej sladkosti nie je nič pre nich. Prieskumy seredských vinárov však svedčia o opaku a hovoria jasne: aj chlapi majú radi sladké šumivé víno.
Hubert de Luxe vďačí za svoju špecifickú chuť voňavým odrodám hrozna, ako aj výrobnému procesu. Vyrába sa z muštov aromatických hrozien a používajú sa naň výlučne odrody Iršai Oliver, Muškát Moravský, Müller Thurgau, Muškát Ottonel a Tramín červený. Hubert nakupuje mušty iba od slovenských producentov, aby sa zachoval typický charakter vína. Lebo na rozdiel od šumivých vín zo západnej a južnej Európy tie naše dosahujú kvôli severnejšej polohe slovenských viníc vyššie kyselinky, a tým väčšiu sviežosť. Špecifickosť Hubertu de Luxe plynie aj zo samotného výrobného postupu. U klasických sektov sa využíva sekundárna fermentácia hotových vín. Hubert de Luxe sa vyrába primárnou fermentáciou, nazývanou aj metóda Asti, teda prvé kvasenie muštu. Celý proces sa odohráva v uzavretých kvasných nádržiach. Pri tejto metóde je kvasenie muštu zastavené skôr, aby sladké vína nestratili svoj charakter a zachovali si podiel hroznového cukru. Takýmto spôsobom nadobudne Hubert de Luxe svoju charakteristickú arómu, sladkú chuť a zlatistú farbu.
Viac info: www.hubertsekt.sk
Prešporské šumivé impérium
Pôvodne sa firma na výrobu šumivého vína nachádzala priamo v Bratislave, kde ju v roku 1825 založili dvaja prešporskí mešťania: obchodník s koloniálnym tovarom a vínom Johann Fischer a doktor Michael Schönbauer. Legenda hovorí, že svoj rozmach prešporská šampusáreň zažila, až keď patronát nad ňou prebral o päťdesiat rokov neskôr Johann E. Hubert a jeho manželka Pauline. Tí dva sa do seba zamilovali, keď sa Pauline o zraneného Johanna, francúzskeho vojaka vracajúceho sa z napoleonského ťaženia v Rusku, starala v prešporskom vojenskom lazarete. Johann sa domov nikdy nevrátil, ale kus milovanej domoviny v podobe technológie výroby pravého šampanského si priniesol do Prešporku. Po jeho smrti v započatej práci pokračovala Pauline, ktorá patronát nad vinárstvom prebrala popri starostlivosti o tri deti. Svoj podnik zveľadila natoľko, že to v tých časoch nemalo obdobu – Hubert J. E. bol prvým vinárstvom na výrobu šumivého vína mimo územia Francúzska. Pod vedením podnikavej Pauline dosiahli sekty značky Hubert takú kvalitu, že sa podávali aj na habsburskom cisárskom dvore.
VITIS – POTEŠENIE ZO SLOVENSKÝCH VINÍC
Kvalitné víno je ozdobou každého sviatočného stola, vrátane slávnostnej štedrovečernej tabule. Na tom sa bez pochýb zhodujú všetci milovníci vína. Treba však vybrať také, ktoré vhodne doplní práve tú vašu slávnostnú večeru. Základné pravidlo pri servírovaní vianočného kapra alebo inej ryby znie: čím je ryba hutnejšia a tučnejšia, tým viac sa k nej hodia vína ako Rulandské šedé či Chardonnay. Nesmieme zabudnúť ani na fantastické ružové vína, na ktorých si pochutnáte v kombinácii s lososom. Ak je ryba jemnejšia, vhodnejšie je podávať Sauvignon alebo suché rizlingy či veltlíny.
Všetky tieto odrody nájdete aj v portfóliu značky Vitis, ktorá reprezentuje kvalitné slovenské vína, zrodené z toho najlepšieho, čo ponúka slovenské vinohradníctvo. Počas svojho dlhoročného pôsobenia pôvodne ako Vitis Pezinok sa značka stala rešpektovanou a má svoje nezastupiteľné miesto na slovenskom trhu s vínom. Vo Vitise vedia, že základom každého výnimočného vína sú nielen suroviny špičkovej kvality, teda vinič z najvýznamnejších vinohradníckych oblastí a profesionálny prístup k jeho spracovaniu, ale aj láska k výrobe vína. Výsledkom je víno s dušou, ktoré tvorí široké portfólio silných značiek: slovenské odrodové, ale aj prívlastkové vína Vitis Galéria, tiež odrodové aj prívlastkové vína Vitis Poézia a medzi gurmánmi zvlášť obľúbená známa značka Chateau Pezinok.
Viac info: www.vitis.sk
Glazované bravčové karé s pečenou zeleninou
(Recept a foto pripravila foodblogerka Miška Smolová, @SistersBakery.sk)
Potrebujeme: Asi 1 – 1,5 kg bravčového karé bez kosti, v celku, pol kila mrkvy, 3 petržleny, 2 menšie batáty, olivový olej, asi 100 g hnedého trstinového cukru, 2 ČL soli, 1 ČL mletého čierneho korenia, 3 – 4 PL dijonskej horčice, čerstvú petržlenovú vňať na ozdobenie.
Príprava: Očistenú mrkvu, petržlen a batáty nakrájame pozdĺžne na stredne hrubé plátky. Dáme ich do misky a premiešame ich s 2 PL olivového oleja. Bravčové karé sprudka opečieme z každej strany na dobre rozpálenej panvici na troške olivového oleja. Mäso sa tak uzavrie a udrží si viac šťavy. Potom ho dáme do stredu väčšieho pekáča, tukovou vrstvou na spodok. Okolo neho poukladáme mrkvu, petržlen a batáty. Karé a zeleninu dochutíme soľou a mletým čiernym korením. Povrch mäsa potrieme 3 PL dijonskej horčice. Do horčicovej vrstvy vtlačíme asi 2/3 hnedého trstinového cukru. Takto pripravené mäso so zeleninou vložíme do rozohriatej rúry a 30 minút pečieme na 180 °C. Potom plech vyberieme z rúry a posypeme zeleninu zvyškom cukru. Pekáč vrátime do rúry a mäso pečieme ďalších 20 – 30 minút, kým vnútorná teplota mäsa nedosiahne asi 65 °C (meriame zapichovacím kuchárskym teplomerom). Pekáč vyberieme z rúry a mäso aj zeleninu v ňom necháme ešte 10 minút odpočívať. Mäso sa ešte dopeká, preto ho počas tejto doby nenarezávame. Pečené karé servírujeme so zeleninou a vetvičkami čerstvej petržlenovej vňate.
Snúbenie jedla s vínom: Ku glazovanému bravčovému karé sa výborne hodí Frankovka modrá, obľúbená odroda z kolekcie Vitis Galéria. Má jemnú čokoládovo-škoricovú vôňu, nižšie kyseliny tvoria dokonale harmonickú chuť.
(Recept a foto pripravila foodblogerka Miška Smolová, @SistersBakery.sk)
Potrebujeme: 500 g hrubej múky, 300 ml mlieka, 80 g bravčovej masti (alebo masla či rastlinného tuku), 3 kopcovité PL práškového cukru, 20 g čerstvého droždia, 1 žĺtok.
Na plnku: MAKOVÚ: 120 g mletého maku, 100 ml vody, 100 g kryštálového cukru, kôru z polovice citróna.
ORECHOVÚ: 120 mletých vlašských orechov, 100 ml vody, 100 g kryštálového cukru, 2 ČL mletej škorice.
TVAROHOVÚ: 150 g tvarohu, 1 PL kryštálového cukru, 1 vanilkový cukor, 1 PL hrubej múky, 1 vajce (žĺtok a bielok oddelene) a bielok, ktorý zvýšil z cesta.
LEKVÁROVÚ: 200 g hustého slivkového lekváru.
Príprava: Najprv si pripravíme kvások. Do vlažného mlieka rozdrobíme čerstvé droždie a 1 PL z odmeraného množstva cukru. Premiešame a necháme na teplom mieste asi 15 minút, kým sa nám nevytvorí kvások. Múku premiešame so zvyškom cukru, pridáme kvások v mlieku, masť a žĺtok. Vymiesime hladké a pružné cesto, ktoré odložíme prikryté do tepla vykysnúť na dvojnásobok objemu. Medzitým si pripravíme plnky. Na makovú a orechovú prevaríme vodu s cukrom, potom do nej prisypeme mak alebo orechy a dochucovadlá (škoricu alebo citrónovú kôru) a premiešame. Obe plnky necháme odstáť, aby tekutina vsiakla. Na tvarohovú plnku ako prvé vyšľaháme bielky do tuha. Tvaroh vymiešame so žĺtkom, cukrom a múkou do krémova, primiešame bielky a odložíme bokom. Vykysnuté cesto rozdelíme na 5 častí. Každú časť vyvaľkáme na veľkosť menšieho plechu (20 x 25 cm).
Plech vystelieme papierom na pečenie. Na ten položíme prvý plát cesta a potrieme ho napríklad makovou plnkou. Prikryjeme ju druhým, vyvaľkaným plátom cesta a naň nanesieme orechovú plnku. Orechovú plnku prikryjeme tretím plátom cesta a naň natrieme tvarohovú plnku. Prikryjeme ju štvrtým plátom cesta, na ktoré natrieme hustý slivkový lekvár. Prikryjeme ho posledným plátom cesta a dlaňami vyrovnáme povrch koláča. Kým sa nám rozohrieva rúra na 180 °C, koláč ešte trochu podkysne. Pečieme ho asi 30 – 40, minút, kým nie je na povrchu zlatistý. Necháme ho úplne vychladnúť a potom ho podávame posypaný práškovým cukrom.
Snúbenie jedla s vínom: Štedrák si vychutnajte s pohárom kvalitného vína z kolekcie Vitis Galéria, odporúčame odrodové víno Müller Thurgau. Má jemne korenistý muškátový buket a pre nižší obsah kyselín aj lahodnú a sviežu chuť.
Šuhajdy s opitým karamelom a šuhajdy s kokosom
(Recept a foto vytvorila foodblogerka Martina Dorkinová, @stvoryzkuchyne)
Potrebujeme: 200 g mliečnej čokolády, 200 g horkej čokolády, 140 g masla, 150 g kryštálového cukru, 2 PL vody, 90 ml smotany na šľahanie, 30 ml Karpatského KB škorica a klinček, 60 g masla, 150 g salka, 70 g masla, 50 g strúhaného kokosu.
Príprava: Ako prvé si pripravíme plnky. Do hrnca si dáme cukor s vodou a premiešame. Na vysokej teplote zahrievame. Keď je cukor rozpustený a má jantárovú farbu, za stáleho miešania pridáme smotanu izbovej teploty zmiešanú s Karpatským KB škorica a klinček. Ak sa nám vytvoria kúsky karamelu, necháme ich na miernom plameni rozpúšťať. Na záver do omáčky pridáme maslo a necháme ho rozpustiť. Premiešame a necháme v chlade vychladnúť. Na kokosovú plnku vymixujeme salko so zmäknutým maslom. Následne vmiešame kokos. Vo vodnom kúpeli si rozpustíme maslo s čokoládou. Na spodok malých košíčkov dáme cca 1 malú ČL rozpustenej čokolády a vytiahneme ju aj po stranách košíčka. Takto pripravené košíčky dáme zachladiť. Následne košíčky naplníme plnkami a zalejeme zvyšnou čokoládou. Dozdobíme a vložíme do chladničky opäť zachladiť. Pred podávaním môžeme košíčky vybrať nachvíľu von z chladu, aby jemne zmäkli.
Šikovný pomocník do pečenia: Tradičné Karpatské KB môžete servírovať nielen ako svoj obľúbený nápoj pre každú príležitosť, namiešať s ním studené či horúce drinky, ale použiť ho aj ako prísadu do pečenia – najmä ak namiesto klasického rumu siahnete po jeho ochutených variantoch Karpatské KB hruška alebo Karpatské KB škorica a klinček. Tento príjemne zladený nápoj má nádhernú korenistú vôňu, ktorá pošteklí vaše čuchové orgány. V každom dúšku pocítite jemnú chuť škorice a klinčeka, ktorá je krásne vyladená s medovými tónmi a kvalitným vínnym destilátom.
(Recept a foto vytvorila foodblogerka Maťka, @stvoryzkuchyne)
Potrebujeme: 8 vajíčok, 8 PL polohrubej múky, 8 PL kryštálového cukru, 1 PL prášku do pečiva, červené farbivo, 1 fľaštičku malinového džemu.
Punč: 400 ml vody, 100 g krupicového cukru, 4 PL malinového sirupu, 100 ml Karpatského KB škorica a klinček, punčovú esenciu podľa chuti, šťavu z 1 pomaranča.
Krém: 150 g bielej čokolády, 70 g smotany na šľahanie, 250 g mascarpone.
Príprava: Oddelíme si bielka od žĺtok, k bielkom pridáme 2 PL cukru a vymixujeme do peny. K žĺtkom pridáme 6 PL cukru a vymixujeme do peny. Postupne pridávame múku zmiešanú s práškom do pečiva. Na záver opatrne vmiešame vymixované bielky. Cesto rozdelíme na polovicu. Jedno cesto necháme žlté a k druhému pridáme červené farbivo a premiešame. Cestá rozotrieme na plech s papierom na pečenie a pečieme cca 20 minút pri teplote 180 °C. Po dopečení cestá zrolujeme samostatne do utierok a necháme chladnúť. Medzitým si pripravíme punč. V hrnci zmiešame vodu, cukor, sirup a šťavu z pomaranča a varíme cca 10 minút. Na záver pridáme Karpatské KB škorica a klinček a punčovú esenciu podľa chuti. Cestá vyrolujeme, opatrne stiahneme papier na pečenie. Svetlé cesto potrieme lekvárom a uložíme naň ružové cesto. To rovnomerne popolievame vlažným punčom, opatrne zrolujeme, obalíme alobalom a necháme odstáť. Na krém rozpustíme nad vodným kúpeľom čokoládu so smotanou. Mascarpone premixujeme a pomaly primixujeme vychladnutú omáčku z bielej čokolády. Roládu potrieme krémom a dozdobíme lyofilizovanými malinami alebo bielou čokoládou.
KARPATSKÉ BRANDY – PRAVÁ SLOVENSKÁ LEGENDA
Kým aperitív má umocniť našu chuť do jedla, digestív skôr pôsobí ako podpora trávenia, najmä ak sme neodolali hostine s niekoľkými chodmi. Vtedy dúšok kvalitného „tvrdého“ alkoholu príde mimoriadne vhod. Tradične sa na túto príležitosť podávajú koňaky, kalvados alebo brandy. Za výnimočným brandy nemusíme chodiť ďaleko, z toho tradičného domáceho „kábečka“ sa stala pravá slovenská legenda. Karpatské KB je najpopulárnejším produktom z kolekcie, ktorý si vychutnávajú už viaceré generácie.
Na jeho počiatku stála mála pálenica, ktorá vznikla vo vinárskom Pezinku. Od začiatku bola súčasťou vinárskych závodov, ktoré združovali niekoľko producentov vína. K nim patril aj závod na výrobu šumivého vína Hubert, ktorý má na vzniku unikátneho brandy svoj podiel. V Huberte sa totiž používal pri výrobe sektov koňak, ktorý bol súčasťou tirážneho likéru. Pôvodne sa malo robiť brandy iba do tirážneho likéru, ktorý mal nahradiť drahé francúzske dovozové koňaky. Preto sa zrodila výzva, ktorej pointou bola výroba brandy na území Slovenska. Pezinskí majstri naložili víno zo suchých odrôd viniča do dubových sudov a už prvé degustácie ukázali, že pôjde o mimoriadne výnimočný destilát, ktorého je „len“ do sektu škoda. Karpatské brandy uzrelo svetlo sveta po prvý raz v roku 1975 a odvtedy patrí medzi najobľúbenejšie slovenské produkty.
Potrebujeme: espresso, Karpatské brandy Original, tonik, sladkú smotanu, ľad.
Príprava: Pripravíme si studené espresso tak, že uvarenú kávu nalejeme priamo na kocky ľadu pripravené v pohári na drink. Káva sa tak rýchlo ochladí a o pár minút môžeme zaliať šotom KBO – podľa individuálnej chuti cca 50 – 60 ml. Na záver dolejete tonikom. Ak nemáte radi tonik, môžete si pripraviť verziu kávy so smotanou tak, že na vychladenú kávu nalejete šot KBO a na záver dolejete sladkú smotanu podľa chuti.
Simonetta Zalová
foto archív vinárstiev
Článok si prečítate v zimnom dvojčísle MIAU (2021)